Nowotwór – czym jest?

Nowotwórrak jest pojęciem stosowanym w celu niepohamowanego i niepoprawnego namnażania się komórek.

Nasze ciało składa się z trylionów komórek, a każda z nich składa się z 23 par chromosomów. Przez każdą z tych par przewija się spirala cząsteczki DNA. Czyli cechy genetyczne w chromosomach, które przekazujemy swoim dzieciom, a które mamy od swoich rodziców. Tak zbudowane ciało z chromosomów i milionów danych, opisuje nasz rozwój organizmu, jego funkcjonowanie i zachowanie na różne czynniki. Tak zakodowane informacje w genach “uczą” na przykład żołądek jak produkować sok żołądkowy, czy określają kolor naszych oczu i włosów, lub wskazują jak “naprawić” swój organizm podczas choroby. Przez większość naszego zycia geny funkcjonują prawidłowo, a my jesteśmy zdrowi.

Jak wyżej wspomniane, nasze ciało składa się z trylionów komórek, które zawierają łącznie niesamowicie dużą ilość genów i niesamowicie dużą liczbę informacji. Podczas podziału komórkowego następuje reprodukcja chromosomów w organizmie. Dzieje się to codziennie, również w niewiarygodnej dla nas liczbie. Istnieje więc prawdopodobieństwo powstania nieprawidłowości w tym skomplikowanym mechanizmie. Niektóre procesy kończą się niepowodzeniem – mutacją i dotykają jednego lub wielu genów.

Komórki nowotworowe są więc nieprawidłowo zbudowanymi komórkami o zniszczonych chromosomach. W ten sposób uszkodzone geny przekazują nieprawidłową informację. Podział komórki nadal przebiega, a komórek o “błędnych informacjach” jest coraz więcej. Proces ten powiela się do czasu utworzenia zbioru komórek, czyli około miliarda, nazywanej rakiem lub nowotworem złośliwym.